German
English
Kappelborg Kappelborg
  • Om os
    • Kappelborg
      • Udvalgte projekter
      • Gavekort
    • Om billetbestilling
    • Kappelborgs Venner
    • Biograf
    • Musikskole
    • Bibliotek
    • Foreninger
    • Kontakt
    • DET SKER
  • Det sker
  • Int. Opera Masterclass
  • Kammermusikfestival
  • Flydende Landskaber
  • Sponsorer
  • Udstillingssalen
  • Om os
    • Kappelborg
      • Udvalgte projekter
      • Gavekort
    • Om billetbestilling
    • Kappelborgs Venner
    • Biograf
    • Musikskole
    • Bibliotek
    • Foreninger
    • Kontakt
    • DET SKER
  • Det sker
  • Int. Opera Masterclass
  • Kammermusikfestival
  • Flydende Landskaber
  • Sponsorer
  • Udstillingssalen

TIM LOTHAR BLUES


Med indiskutabelt talent og stor musikalitet startede Tim en karriere som solist, og kunne efter to år udsende en af de mest anmelder-roste danske blues-CD'er Cut to the Bone (2006).
fredag d. 15. marts 2013 kl. 17:41
ENTRÉ FRI ENTRÉ
Løssalg
Medl. Kappelborgs Venner
Medl. Skagen Bio
Unge < 25 år
Skagen Musik og Teater Forening
Skagens Venner
Skagen Vinterbaderfestival
GODT AT VIDE
Dørene åbner kl.
Varighed:
Pladser:

OM

For otte år siden begyndte Tim Lothar at dyrke sangen og den akustiske bluesguitar, for at udforske den klassiske amerikanske Delta Blues.

Siden da har han udgivet tre solo album, modtaget 2 awards og turneret i 15 lande. Med indiskutabelt talent og stor musikalitet startede Tim en karriere som solist, og kunne efter to år udsende en af de mest anmelder-roste danske blues-CD'er Cut to the Bone (2006). Den fik flotte ord med på vejen både fra dansk og udenlandsk presse, bl.a.:

'En guitarist med Blues i blodet'

'En ny europæisk blueskunstner af klasse'

'En CD, der skal stå i den akustiske blues-samling lige op ad de store - de helt store'.

I 2008 udgav han cd'en In It For The Ride, som vandt prisen Bedste Danske Blues Album ved Danish Music Awards. Samme år modtog han prisen Årets Danske Blues Navn ved Copenhagen Blues Festival. På de to nævnte udgivelser udforsker Tim Lothar Blues'en, men han udfordrer den også med egne stærke sange, og dybt personlige fortolkninger af de gamle bluesklassikere.

I efteråret 2012 udgav Tim cd'en Stories, der med udelukkende selvskrevet materiale er et meget personligt album. Her vises for alvor en kunstner der har fundet sin helt personlige stil.

På scenen er Tim Lothar en intens oplevelse. Hans evne til at blive ét med musikken, fulgt af en karismatisk stemme, fantastisk slide-guitar og betagende sange, har gjort ham populær, både på internationale festivalscener og små intimkoncerter.

Tim er award modtager af Årtes Danske Blues Navn og Bedste Danske Blues Album.

Fredag den 15. marts kl. 20 i Salen
Entré 70 kr. Dørene åbner kl. 19.30

Billetter kan købes på www.skagenbilletten.dk

Link:
http://www.timlothar.com/

Arrangør: Kulturhus Kappelborg

LINE UP
BILLETSALG


ARRANGØR


<> Back to Kappelborg

Nyhedsbrev


GAVEKORT

Giv et gavekort til gode oplevelser i godt selskab …

Køb her

KAPPELBORGS VENNER

Bliv en del af et stærkt fællesskab ...

Læs mere

Billede af projektet "Mellem himmel og hav"

Projekt ved Kappelborg: Mellem himmel og hav

Det er ønsket at skabe et nyt levende byrum i Skagen på Skolemarken ved Kulturhus Kappelborg. Projektet er udformet af den internationale anerkendte danske kunstner Jeppe Hein.

Se præsentationen af projekt her

Kontakt

KULTURHUS KAPPELBORG
Skolevej 5
9990  Skagen
Tlf: 98 45 57 80

Se anmeldelser
Tilgængelighedserklæring
Cookiedeklaration

Statens Kunstfond

Find os

#kappelborgskagen

×Close