German
English
Kappelborg Kappelborg
  • Om os
    • Kappelborg
      • Udvalgte projekter
      • Gavekort
    • Om billetbestilling
    • Kappelborgs Venner
    • Biograf
    • Musikskole
    • Bibliotek
    • Foreninger
    • Kontakt
    • DET SKER
  • Det sker
  • Int. Opera Masterclass
  • Kammermusikfestival
  • Flydende Landskaber
  • Sponsorer
  • Udstillingssalen
  • Om os
    • Kappelborg
      • Udvalgte projekter
      • Gavekort
    • Om billetbestilling
    • Kappelborgs Venner
    • Biograf
    • Musikskole
    • Bibliotek
    • Foreninger
    • Kontakt
    • DET SKER
  • Det sker
  • Int. Opera Masterclass
  • Kammermusikfestival
  • Flydende Landskaber
  • Sponsorer
  • Udstillingssalen
Pr foto af vandreforestillingen flydende landskaber

FLYDENDE LANDSKABER


En vandreforestilling i hedelandskabet ved Det Grå Fyr i Skagen
fredag d. 29. august 2025 kl. 17:00
ingen DET GRÅ FYR
Køb billet
ENTRÉ FRI ENTRÉ
Løssalg 200,-
Medl. Kappelborgs Venner Free,-
Medl. Skagen Bio Free,-
Free,-
Unge < 25 år Free,-
Skagen Musik og Teater Forening Free,-
Skagens Venner Free,-
Skagen Vinterbaderfestival Free,-
TEATERKLUB KAPPELBORG 60,-
GODT AT VIDE
Dørene åbner kl. 16.45
Varighed: 60 minutter
Pladser: Ingen

OM

Intet forbliver det samme, alt er i bevægelse, flytter sig, bliver til noget andet over tid.


FLYDENDE LANDSKABER er en koreografisk, steds-specifik forestilling, der undersøger de elementer, der har skabt og stadig bevæger landskabet og mennesker i Skagen; vejr og vind, sandflugt, trækfugle, havets bølger, undergrundens forflytninger af lag og materialer, kunstnerkoloniens motiver - og historiens vingesus.


FLYDENDE LANDSKABER skildrer natur og mennesker i bevægelse; i beruselse, i søgen efter mening, tilhørsforhold, kampen om føde, ressourcer og territorier, og sporene efter krig i landskabet. Forestillingen udforsker, hvordan menneske og natur gensidigt påvirker og former hinanden i en uophørlig strøm af bevægelser.


I et sanseligt, legende, humoristisk univers guides publikum, fra Det Grå Fyr, ud på en vandring med tre dansere og performere i hedelandskabet. Performerne veksler ind og ud af karakterer, mellem dans og tekst, i billeder, der åbner landskabet og vores blik for et andet Skagen. FLYDENDE LANDSKABER udforsker vores forhold til naturen og hinanden med hedelandskabets klitter, bunkere, og radarstation (i højberedskab), den vidtstrakte himmel og Skagenslyset som baggrund.


FLYDENDE LANDSKABER er sandets, vandets, vindens, materialernes, affaldets og menneskenes rejse og forvandling igennem landskabet, og sporene der efterlades over tid. Hvilke spor ønsker du at efterlade, når du engang forsvinder?


FLYDENDE LANDSKABER er en del af Teaterklub Kappelborg, hvor du med et partoutkort til bare 600 kr. kan opleve 10 forestillinger på Kappelborg 2025 og 2026. Læs mere her


KUNSTNERISK HOLD

Koreograf og iscenesætter, idé, koncept, manuskript, publikumsguide og projektleder: PERNILLE GARDE. Dansere og performere: LISBETH SONNE ANDERSEN, MIKKEL ALEXANDER TØTTRUP og KASPER DAUGAARD POULSEN. Forestillingens koreografiske materiale er skabt i tæt samarbejde med de medvirkende. Musik og lydkomposition: MONS NIKLAS SCHAK. Kostumer og rekvisitter: ÅSA GJERSTAD. Dramaturgisk og koreografisk konsulent: KASPER DAUGAARD POULSEN. Medudviklere på koncept: LISBETH SONNE ANDERSEN og KASPER DAUGAARD POULSEN. PR-fotos: VIBE MARIA DAHL ANDERSEN. Trailer: MONS NIKLAS SCHAK og PERNILLE GARDE. Samarbejdspartnere: KULTURHUS KAPPELBORG, METROPOLIS og DET GRÅ FYR i Skagen. Producent: PERNILLE GARDE STAGE ART. Varighed: ca. 90 min. Ruten er 2,5 km. og begynder og slutter ved Det Grå Fyr i Skagen


FLYDENDE LANDSKABER genopsætning er støttet af Statens Kunstfond og Augustinus Fonden.


FLYDENDE LANDSKABER blev til i samarbejde med Metropolis og Kulturhus Kappelborg i Skagen i 2023, og var en del af Performing Landscapes 2023 organiseret af Metropolis, med 10 forestillinger i landskaber i hele Danmark: metropolis.dk/performing-landscapes/ og præmieret af Statens Kunstfond i 2023.

 

 

 

LINE UP
BILLETSALG
Benyt billetknap øverst på denne side. Alternativt kan billetter købes ved personlig henvendelse hos Toppen Af Danmark

ARRANGØR
Kulturhus Kappelborg


<> Back to Kappelborg

Nyhedsbrev


GAVEKORT

Giv et gavekort til gode oplevelser i godt selskab …

Køb her

KAPPELBORGS VENNER

Bliv en del af et stærkt fællesskab ...

Læs mere

Billede af projektet "Mellem himmel og hav"

Projekt ved Kappelborg: Mellem himmel og hav

Det er ønsket at skabe et nyt levende byrum i Skagen på Skolemarken ved Kulturhus Kappelborg. Projektet er udformet af den internationale anerkendte danske kunstner Jeppe Hein.

Se præsentationen af projekt her

Kontakt

KULTURHUS KAPPELBORG
Skolevej 5
9990  Skagen
Tlf: 98 45 57 80

Se anmeldelser
Tilgængelighedserklæring
Cookiedeklaration

Statens Kunstfond

Find os

#kappelborgskagen

×Close