German
English
Kappelborg Kappelborg
  • Om os
    • Kappelborg
      • Covid-19, hvordan skal jeg forholde mig?
      • NYHEDER
      • Gavekort
      • Arkiv
      • Om billetbestilling
    • Kappelborgs Venner
    • Biograf
    • Musikskole
    • Bibliotek
      • Om selvbetjening
    • Foreninger
    • Kontakt
    • DET SKER
  • MØDER & KONFERENCER
  • Sponsorer
  • Det sker
  • Kammermusik festival
  • Int. Opera Masterclass
  • Om os
    • Kappelborg
      • Covid-19, hvordan skal jeg forholde mig?
      • NYHEDER
      • Gavekort
      • Arkiv
      • Om billetbestilling
    • Kappelborgs Venner
    • Biograf
    • Musikskole
    • Bibliotek
      • Om selvbetjening
    • Foreninger
    • Kontakt
    • DET SKER
  • MØDER & KONFERENCER
  • Sponsorer
  • Det sker
  • Kammermusik festival
  • Int. Opera Masterclass

COVID19 OG KAPPELBORG

OPDATERING 24.02.21

Indtil videre er åbningsdagen atter udsat. Denne gang indtil tirsdag d. 6. april.

Har du billet til en af vores koncerter i marts, kontakter vi dig hurtigst muligt inden for de næste 1 - 2 uger.

Hold ud, så vi snart kan ses igen!

..................................................................................................................

OPDATERING 28.01.21

Åbningsdatoen er denne gang udsat til mandag d. 1. marts 2021.

Publikum med billet til koncerter i februar bliver kontaktet hurtigst muligt.

..................................................................................................................

ÅBNINGSDAGEN ER UDSAT TIL MANDAG D. 8. FEBRUAR.

Har du billet til Nytårskoncerten, Grarup Allstar eller Mike Andersen vil du blive kontaktet snarest.

Hold ud til vi ses igen!

OPDATERING 04.01.21

Kulturhuset er endnu en gang lukket grundet covid-19.

Vi håber på at få lov til at åbne dørene op igen fra mandag d. 18. januar 2021.

Har du billetter til Nytårskoncerten, lørdag d. 23. januar 2021, hører du fra os så snart vi ved, hvorvidt koncerten må/kan gennemføres eller ej.
Gennemføres koncerten, men du er utryg ved deltagelse, kan du få din koncertbillet refunderet. Proceduren her for følger i uge 2.

 

OPDATERING 13.11.20

KULTURHUSET ER ÅBENT IGEN

 

OPDATERING 06.11.20

KULTURHUSET ER LUKKET

Grundet covid-19 har Statsministeriet lukket ned for aktiviteter i 7 kommuner
i Nordjylland, herunder Frederikshavn Kommune.

På Kappelborg har det den konsekvens, at kulturhuset inkl. musikskole, bibliotek mv. er lukket i perioden fredag d. 6. november - torsdag d. 3. december 2020

Huset aflåses og alarm tilkobles fredag d. 6. november kl. 13.
– Herefter er det IKKE muligt at komme ind i bygningen.

Medarbejderne arbejder hjemmefra, og kan kontaktes på T: 9845 8500 eller mail info@kappelborgskagen.dk.

På kappelborgskagen.dk orienterer vi løbende, såfremt situationen ændrer sig.

 

Vi beklager den ulejlighed som ovenstående måtte forårsage, men håber på jeres forståelse.


OPDATERING 30.09.20

Grundet den alvorlige situation med COVID19 har Frederikshavns Kommunes ledelse besluttet at aflyse/udsætte alle kommunale arrangementer i resten af 2020. Vi er derfor i gang med at aflyse / udsætte vores koncerter og teaterforestillinger for resten af året. Det berørte publikum hører fra os hurtigst muligt.

Vi er rigtig kede af at måtte aflyse/udsætte. Vi havde set frem til endnu en god sæson fyldt med masser af kultur, men sådan skulle det ikke gå. 

I stedet kaster vi os nu over 2021-sæsonen, og der bliver noget at se frem til, kan vi afsløre J.

Programmet offentliggøres løbende på kappelborgskagen.dk og facebook/KulturhusKappelborg samt i den lokale presse. – Så hold øje, bak os op og køb billet eller gavekort, så vi kan blive ved med at præsentere de gode oplevelser i det gode selskab!

Bemærk, at kulturhuset IKKE er lukket. Kontoret og telefonen er åben. Vanlig foreningsaktivitet er ikke berørt af aflysningerne. Blandt andet er biografen åben, og i den kommende tid er der både opera-bio, livestreamede foredrag og masser af gode film på plakaten. Ligeledes er huset åbent for mødeaktivitet. Biblioteket har åbent, og ligeså udstillingssalen, hvor værker af Hans Horn præger de hvide vægge fra lørdag d. 10. oktober.

Vi beklager situationen, men håber at se jer alle igen snart!

Kærlig hilsen
Alle os på Kappelborg


OPDATERING 28.09.20

Kommunens ledelse har i dag valgt at forlænge nedenstående aflysningsperiode  t.o.m. søndag d. 18. oktober.

Da Kappelborg er et spillested, men også en institution under Frederikshavn Kommune skal vi derfor UDSÆTTE følgende arrangementer:

08.10.20 Koncert m. HJALMER
10.10.20 Koncert m. CHIEF 1

Og desværre AFLYSE
15.10 - 18.10 SKAGEN KAMMERMUSIKFESTIVAL
Til gengæld lover vi at vende stærkt tilbage i uge 42 2021 med et endnu større og flottere festivalprogram! - Så snart vi har programmet klar, vil det fremgå af dagspressen, sociale medier samt naturligvis her på kappelborgskagen.dk.

 

Vi håber endnu en gang på jeres forståelse og tålmodighed, og glæder os til at se jer alle, når vi forhåbentlig snart igen slår dørene op til de gode oplevelser i godt selskab!

Mvh
Alle os på Kappelborg

PS: Vanlig forenings- og mødeaktivitet fortsætter som hidtil og er ikke berørt.


OPDATERING 22.09.20
Kommunens ledelse har i dag valgt at forlænge nedenstående aflysningsperiode t.o.m. søndag d. 4. oktober.

Da Kappelborg er et spillested, men også en institution under Frederikshavn Kommune skal vi derfor UDSÆTTE følgende arrangement:

02.10.20 Ungekoncert m. JJ Paulo - UDSAT, ny dato følger hurtigst muligt

Vi håber endnu en gang på jeres forståelse og tålmodighed, og glæder os til at se jer alle, når vi forhåbentlig snart igen slår dørene op til de gode oplevelser i godt selskab!

Mvh
Alle os på Kappelborg

PS: Vanlig foreningsaktivitet fortsætter som hidtil og er ikke berørt.


OPDATERING 16.09.20

På baggrund af situationen med COVID19 i Frederikshavn kommune har kommunens ledelse besluttet af aflyse alle arrangementer, hvor en eller flere af kommunens institutioner er arrangører eller medarrangører. På Kappelborg gælder det alle arrangementer arrangeret af eller i samarbejde med Kappelborg, Biblioteket eller Musikskolen.

Da Kappelborg er et spillested, men også en institution under Frederikshavn Kommune skal vi derfor UDSÆTTE eller AFLYSE følgende arrangementer:

18.09.20 Koncert m. Ivan Pedersen - AFLYST
19.09.20 Teaterforestillingen Annas Verden - AFLYST
20.09.20 Teaterforestillingen Annas Verden - AFLYST
24.09.20 Showet GINTBERG 20 I 20 - UDSÆTTES, ny dato følger

Vi håber endnu en gang på jeres forståelse og tålmodighed, og glæder os til at se jer alle, når vi forhåbentlig snart igen slår dørene op til de gode oplevelser i godt selskab!

Mvh
Alle os på Kappelborg

PS: Vanlig foreningsaktivitet fortsætter som hidtil og er ikke berørt.


OPDATERING 07.09.20
Frederikshavn Kommune aflyser d.d. alle kommunale arrangementer t.o.m. søndag d. 13. september. På Kappelborg gælder det alle arrangementer arrangeret af Kappelborg, Biblioteket samt Musikskolen.

For arrangementer arrangeret af Kappelborg gælder dette KUN Foyerblues lørdag d. 12/9.
Koncert m. Ivan Pedersen, teaterforestillingen Annas Verden mv. i næste uge spiller som planlagt!


Find nærmere information om aflysninger, refundering af billetter hos den enkelte arrangør.

OPDATERING 02.06.20
Kulturhuset åbner for foreningsaktivteter fra mandag d. 15. juni.

OPDATERING 27.05.20
Kuturhuset er fortsat lukket for aktiviteter grundet covid-19. Undtaget her for er Skagens Bibliotek, Musikskole-bygningen samt Biografen fra tirsdag d. 16. juni.

OPDATERING 15.05.20
Se hvordan du kan bruge BIBLIOTEKET fra mandag d. 18.05.20 her.

OPDATERING 11.05.20
Lukkeperioden på Kappelborg er forlænget t.o.m. 07.06.20.
Showet "20i20" med Jan Gintberg udsættes derfor til torsdag d. 24.09.20.
Koncerterne med Allan Olsen udsættes derfor til hhv. fredag d. 28.08.20 og lørdag d. 29.08.20.
Gæster, der har købt billet til de oprindelige datoer vil blive kontaktet snarest med nærmere information om eventuel refundering af billet.

Informationer vedrørende adgang for ind- og udlån på biblioteket fra mandag d. 18.05.20 er under udarbejdelse, og bliver offentliggjort hurtigst muligt.

OPDATERING 06.04.20
Statsministeriet har d.d. bekendtgjort, at lukkeperioden for alle offentlige institutioner m.fl. er forlænget t.o.m. søndag d. 10.05.20.

The Blues Train Festival udsættes derfor til lørdag d. 24. april 2021.
Gæster, der har købt billet til den oprindelige koncert 2/5 vil blive kontaktet i uge 17 med nærmere information om eventuel refundering af billet.

OPDATERING 30.03.30
Frokostjazz m. Sinne Eeg lørdag d. 25/4 er udsat til lørdag 5/9.
Vi vil snarest muligt kontakte gæster, der har købt billet med nærmere information om eventuel refundering af billet.

OPDATERING 23.03.20
Statsministeriet har d.d. bekendtgjort, at lukkeperioden for alle offentlige institutioner m.fl. er forlænget t.o.m. mandag d. 13.04.20.

Dette gælder således også kulturhus Kappelborg inkl. foreningshus, bibliotek, musikskole m.v. Samtidig henstiller vi til, at eventuelle gæster - store som små - tager de fornødne hensyn ved besøg på Skaterbane og Legeplads.

OPDATERING 17.03.20

Kulturhus Kappelborg tager både ansattes og vores gæsters sikkerhed og helbred meget alvorligt.

Kulturhuset inklusiv foreningshus, bibliotek, musikskole m.v. lukkes i dag, og vil i første omgang være lukket i perioden t.o.m. søndag d. 29. marts.

I perioden gennemføres planlagte arrangementer inkl. foreningsaktiviteter, møder etc. på Kulturhus Kappelborg derfor IKKE.

Vi vil snarest muligt kontakte gæster, der har købt billetter til de berørte arrangementer, med nærmere information om erstatnings-datoer samt eventuel refundering af billet.

Følgende arrangementer UDSÆTTES til efteråret:
12.03 SOULMISSION - ny dato følger
19.03 Palle stadig alene i verden - ny dato følger
21.03 The White Album - NY DATO: Lørdag d. 28.11.20
26.03 Mad Office - ny dato følger
04.04 Mike Andersen m. band - NY DATO: Lørdag d. 06.02.21 (opdat. 17.03.20)
11.04 Ivan Pedersen - NY DATO: Fredag d. 18.09.20 (opdateret 17.03.20)

Følgende arrangement AFLYSES
28.03 Frokostjazz m. Kenny Washington

Generelle principper:
Kappelborg arbejder på at finde nye datoer for de berørte egne arrangementer – hvor det er muligt – som erstatning for de aflyste.

Som billetkøber tilbydes du at benytte de originale billetter til den nye dato. Hvis du er forhindret i at deltage til arrangementet på den nye tilbudte dato, kan du få dine penge for køb af billet refunderet, inden for en vis deadline.

Hvis det ikke lykkes at finde en ny dato til Kappelborgs egne berørte arrangementer, får du som billetkøber billetprisen refunderet.

Tilbageførelsen sker automatisk og indsættes på den bankkonto, som der originalt blev betalt fra. P.g.a. den aktuelle situation i Danmark, kan overførsels-transaktionen tage tid, så fortsæt venligst med at afvente information og være tålmodig :-).

I oversigten på forsiden af websitet kan du se hvilke arrangementer, der på nuværende tidspunkt er berørte af situationen.

Vi henstiller til, at du udviser forståelse overfor situationen, og samtidig respekterer vores medarbejderes situation, og ikke kontakter dem privat via SMS, Messenger, Facebook eller lignende. Så vidt muligt arbejder alle medarbejdere (afhængig af jobfunktion) hjemmefra i lukke-perioden, og vil kunne kontaktes på mail.

Dette er forårsaget af situationen vedrørende afbødning af smittespredning i forhold til coronavirus (COVID-19) i Danmark.

Frederikshavn Kommune følger Sundhedsstyrelsens anvisninger og hjælper med at forhindre spredningen af coronavirus i Danmark. Læs mere på coronasmitte.dk

- 0 -

09.03.20
Hvis du er udrejst fra et de særlige risikoområder den 2. marts eller derefter, så beder vi dig derfor vente lidt med at besøge os. Det gælder også, selv om du ikke har symptomer på corona-virus. Det vil sige, at du skal blive hjemme – og ikke kan benytte din købte billet. Vi kan desværre ikke refundere dine billetter, men vil opfordre dig til at videresælge – eller forære – dine billetter til en ven via email.

Alle andre gæster skal vide, at de fortsat trygt kan komme til vores arrangementer.

Kappelborg er et forholdvist lille kulturhus, og vi har derfor ingen teaterforestillinger, koncerter, film eller foredrag med flere end 200 deltagere dette forår.
På intet tidspunkt kan vi være værter for indendørs arrangementer med flere end 1000, da vi simpelt hen ikke har plads. Vi fortsætter derfor med at afholde vores  arrangementer.

Sundhedsstyrelsen anbefaler følgende for at beskytte dig og andre mod smitte:

  • Vask dine hænder tit eller brug håndsprit
  • Host eller nys i dit ærme – ikke dine hænder
  • Undgå håndtryk, kindkys og kram – begræns den fysiske kontakt
  • Vær opmærksom på rengøring – både hjemme og på arbejdspladsen
  • Vær opmærksom, når du er på steder med tæt kontakt til mange mennesker

Vores rengøringsafdeling følger naturligvis også styrelsens anbefaling, og de igangsætter derfor afspritning af alle kontaktflader hver 3. dag fra ultimo uge 11, eller fra så snart desinfikationsmidlerne er leveret.

Vi tager både ansattes og gæsters sikkerhed og helbred meget alvorligt, for at du roligt kan komme på besøg her.

Vi ses!

Nyhedsbrev


COVID19 UPDATE

Læs mere

KAPPELBORGS VENNER

Bliv en del af et stærkt fællesskab ...

Læs mere

GAVEKORT

Giv et gavekort til gode oplevelser i godt selskab …

Læs mere

Kontakt

KULTURHUS KAPPELBORG
Skolevej 5
9990  Skagen
Tlf: 98 45 85 00

Se anmeldelser

Tilgængelighedserklæring

Statens Kunstfond

Find os

#kappelborgskagen

    #kappelborgskagen
    6
    ×Close